15 TEMMUZ BİR DEMOKRASİ ZAFERİ

Çarşamba Belediyesi ve Çarşamba Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü işbirliği ile “15 Temmuz Bir Demokrasi Zaferi” programı düzenlendi. Düzenlenen programa Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Çarşamba Cumhuriyet Başsavcısı Gültekin Bülbül, Çarşamba Denetimli Serbestlik Müdürü Canan Soğukpınar, 15 Temmuz Gazileri Selim Özdemir, Yaşar Besler, 152 hükümlü ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal Marşı ile başlayan programda, şiir dinletisi,  15 Temmuz video gösterimi yapıldı. Programda Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Çarşamba Cumhuriyet Başsavcısı Gültekin Bülbül, 15 Temmuz Gazileri Selim Özdemir ve Yaşar Besler konuşma yaptı.

Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım “15 Temmuz bir demokrasi zaferidir, demokrasi destanıdır. Cebinde bir çakısı dahi olmadan, en ufak bir silahı olmadan yüreğindeki vatan sevgisi, bayrak sevgisi ile Tüm Türkiye meydanlara koştu. Söz konusu vatansa, bayraksa bizim milletimiz askerdir. Yaşlısıyla, genciyle, kadınıyla, erkeğiyle hepsi meydanlara çıkarak tankın, tüfeğin karşısında ölümü göze alarak durdular. 15 Temmuz’da Cumhurbaşkanımızın öderliğinde darbe girişimine müsaade etmemiştir.  Halk hükümetine sahip çıkmıştır. Bu süreçte milli birlik ve beraberliğimiz arttı ve 15 Temmuz’dan güçleneler çıktık. Şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.”dedi.

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan “15 Temmuz’da bayraklarla sokaklara dökülüp, darbenin karşısında dimdik durabilmiş bir milletiz. Tabi bu aynı zamanda insanların seçmiş olduğu milli iradenin tecellisi olarak sandıktan çıkmış parlamentosuna ve kendi iradesine olan sahip çıkmasıydı. Bu saatten sonra yine bu tip şeylerin yaşanabileceğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Bizler 7-8 saat mesai yapıyorsak, hainlik yapmak için birleşenler tüm mesailerini memleketin ihaneti üzerine kurguluyorlar. Daha fazla çalışmak, daha fazla üretmek zorundayız. Nasıl ki 15 Temmuz gecesi sokağa çıkarak örnek bir vatandaşlık sergilemişsek, aynı yaşantımızı gün içersinde de vatan ve milletimizin idealleri ve büyük Türkiye olması yolunda da sergilemek durumundayız.”

Çarşamba Cumhuriyet Başsavcısı Gültekin Bülbül  “15 Temmuz: Demokrasiye, hukuka, milletin huzuruna ve devletin bekasına kasteden illegal bir kalkışmaya karşı milletin topyekûn karşı koyduğu tarihin adıdır. 15 Temmuz’daki milli duruş, Milletimizin demokrasiye, hukuk devletine ve milli iradeye sahip çıkışının destanıdır. 15 Temmuz kalkışmasının ilk saatlerinden itibaren Devletimiz, tüm kurumlarıyla darbe teşebbüsüne karşı mücadele etmiş, darbeciler adalet önünde hesap vermiş ve vermeye devam etmektedirler. Bu kapsamda, darbeye aktif olarak katılan darbeciler hakkında Türkiye genelinde açılan 289 darbe davasının 265’i neticelendirilmiş ve karara bağlanan bu dosyaların sanıklarına ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları verilmiştir. Bu şekilde, darbecilerden hesap sorulması ve ihanetlerinin karşılıksız bırakılmamış olması şehitlerimizin ruhlarını şad etmiş, gazilerimizin ve milletimizin yaralarına merhem olmuş, acılarını bir nebze olsun dindirmiştir.”dedi.

Genel Kurmay Başkanlığı binası önünde Gazi olan Selim Özdemir ve İstanbul’da TRT binası önünde Gazi olan Yaşar Besler 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlattıktan sonra Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve Çarşamba Cumhuriyet Başsavcısı Gültekin Bülbül’den plaketlerini aldılar. Protokol ve vatandaşlar program sonunda 15 Temmuz fotoğraf sergisini gezdiler ve ardından 15 Temmuz Anı Defterini imzaladılar.

 

 

 

 

İLGİLİ DİĞER HABERLER
Fikriniz mi var ?
Sizin fikirleriniz bizim için çok değerli !
Mesaj veya telefon ile bizlerle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyiniz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.