TEKSTİLKENT İSTİHDAMA BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Çarşamba’da istihdama büyük katkı sağlayacak olan Tekstilkent’te çalışmalar devam ediyor. Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, “OSB’mizde 7 bin 500, Tekstilkent’te 2 bin 500 kişiye iş olanağı sağlayacağız. Fabrikalarımız sayesinde ilçemizde işsizlik kalmayacak” dedi.

Öncelik aş, öncelik iş parolasıyla hizmetlerine devam eden Çarşamba Belediyesi ilçeye yeni yatırımlar kazandırmaya devam ediyor. Çarşamba’da işsizlik gibi bir sorunun kalmayacağının altını çizen Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve Tekstilkent ile birlikte toplamda 10 bin kişiye iş olanağı sağlanacağını belirtti.

Tekstilkent projesi ile Çarşamba’da 94 bin metrekare alan üzerinde 12 fabrika kurulacak ve 2 bin 500 kişiye istihdam olanağı sağlanacak.

“Tekstilkent arsasından 30 milyon gelir elde ettik”

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, “Tekstilkent bölgemizde 3 fabrikanın inşaatı devam ediyor. Bir fabrikamızın hazır betonları yapılıyor, tasarımı bitmek üzere. Diğer 2 tanesinde de çalışmalar devam ediyor. Biri demir bağlama aşamasında bir tanesinin de temel kazısı yapılıyor. Bu şekilde yaklaşık 10 tane fabrika inşaatımız olacak, 2 parselimiz şu anda boş. Tekstilken bölgemizi yaptığımız bu arsayı, 2020 yılı ortalarında Maliye Hazinesinden 100 bin TL’ye satın almıştık. Yaklaşık 10 tane parselin satışından da belediyemize 30 milyon  civarında bir gelir elde ettik.  Şimdi de burada fabrikalar kuruluyor. İçinde bulunmuş olduğumuz fabrika Çarşambalı 2 yatırımcıya ait.  Burada bir çorap fabrikası kuracaklar. Ben yatırımcılarımıza teşekkür ediyorum. Yine diğer yatırımcılarımızdan kendileri tekstil üretecek olan yatırıcılarımız var. Tekstilkent’imiz ile yaklaşık 2 bin 500- 3 bin kişilik bir istihdam hedefimiz var. 15 bin metrekare alanda çorap fabrikamızın çalışmaları devam ediyor.  Tekstilkent bölgemizin içerisinin yollarını ve etrafının çevre duvarlarını da belediye olarak biz yapacağız. Trafiğe uygun hale getirecek yol çalışmalarımızı da gerçekleştireceğiz. Bir tarafta Organize Sanayi Bölgesi bir tarafta Tekstilkent ile bu bölge tamamen Çarşamba’nın sanayi ve istihdam alanı haline gelmiş oluyor.”

Fabrikalar 2024’te tamamlanacak

Başkan Doğan, “İnşallah Tekstilkent’imizde yıl başına kadar bütün fabrikaları bitirmeyi planlıyoruz. Çünkü yapmış olduğumuz betonarme inşaatlar hazır beton şeklinde geldiği için hemen kurulan yapılar, dolayısıyla da çok zaman almıyor bizim açımızdan. Hızlı bir şekilde de imalatlar devam ediyor. İnşallah gelecek yıl itibariyle, nisan-mayıstan sonra burada insanların servis araçlarıyla, 2024’de, işe geldiği, akşam işinden tekrar evine gittiği bir alanı oluşturmuş olacağız. Şimdi yaklaşık bir 50 dönüm de yan tarafında bir yer var. Orayı da buraya katarak buradaki alanı daha da büyütmeyi hedefliyoruz. Şimdiden Çarşamba’mıza hayırlı olsun” diye konuştu.

İşsizlik sorunu ortadan kalkacak

Çarşamba’da işsizliğinin önüne geçeceklerini vurgulayan Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, “İş, aş ve istihdam anlamında her 2 yatırımımız da sürüyor. Organize Sanayi Bölgemizde de yaklaşık 38 tane fabrika olacak. Orada da 7500 kişilik bir istihdam hedefi var. Tekstilkent bölgemizde de 2 bin 500 kişilik bir istihdamdan söz ediyoruz. Toplam 10 bin kişi bölgemizin işsizlik sorununu tümüyle ortadan kaldıracak. Özellikle kadın ve genç istihdamının tümüyle sağlanmış olacak. Bu konuda Çarşamba’da işsizlik kelimesinin artık unutulduğu bir dönemi inşallah gelecek dönemde hep beraber 2024’den sonra yaşamış olacağız. Bir taraftan alımlar başlıyor bir taraftan buralar faaliyete geçiyor. Çarşamba’mıza hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

İLGİLİ DİĞER HABERLER
Fikriniz mi var ?
Sizin fikirleriniz bizim için çok değerli !
Mesaj veya telefon ile bizlerle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyiniz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.