ÇARŞAMBA HALK KÜTÜPHANESİ GÜN SAYIYOR

Türkiye’nin ilk geniş kapsamlı, AVM içerisindeki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan Çarşamba Halk Kütüphanesi yakın zamanda açılıyor. Üniversite kenti Çarşamba’da öğrencilerin ve vatandaşların merakla beklediği kütüphane; bebek-çocuk kütüphanesinden kafeteryaya, çalışma alanlarına her türlü alan düşünülerek hazırlandı. Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, “Kütüphanemiz 7 aylıktan 70 yaşına kadar tüm vatandaşlarımıza hizmet edecek” dedi.

Çarşamba Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan Türkiye’nin ilk geniş kapsamlı, AVM içerisindeki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan Çarşamba Halk Kütüphanesinde sona gelindi. İçerisinde konferans salonu, kafeterya, bebek- çocuk kütüphanesi, çalışma alanları gibi alanları olan kütüphanenin 2 hafta içinde tamamlanması bekleniyor.

“ İlçemizin kütüphane ihtiyacını karşılıyoruz”

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, “Çarşamba’mız gençlerin, üniversite öğrencilerinin, çok iyi liselerin, öğrencilerinin bulunduğu güzel bir ilçe. İlçemiz yaklaşık 150 bin nüfusuyla, 4 binin üzerindeki üniversite öğrencisiyle geniş kapsamlı bir kütüphaneye de yıllarca ihtiyaç duymaktaydı. Bu ihtiyacı gidermek maksadıyla Türkiye’nin alışveriş merkezi (AVM) içerisindeki en geniş kapsamlı kütüphanesini ilçemize kazandırmaya karar verdik. Kütüphanemizi, Çarşamba insanının, yediden yetmişe değil; yedi aylıktan yetmiş yaşına kadar tüm vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Burası içerisinde bebek kütüphanesi, çocuk kütüphanesi, kafeteryasını, konferans salonu, çalışma alanları olan bir kütüphane. Tüm yaş gruplarının rahat bir şekilde gelip burada zaman geçirebilecekleri bir alan olsun arzu ettik. Gazete okuyan gazete okusun, ders çalışan ders çalışsın, araştırma yapmak isteyen araştırma yapsın. Bir taraftan da çocuğuna çocuk kütüphanesi, bebek kütüphanesi göstermek isteyen de gelsin. O da onunla ilgili bir hizmet alsın arzu ettik. Bu manada iki katlı, bin 500 metrekare, yan tarafında kafeteryasıyla beraber bir bütünlük içerisinde, 7 gün 24 saat açık olacak kısımları da olacak kütüphanemizi ilçemize kazandırdık. Özellikle üniversitede okuyan öğrencilerimizin vize, final dönemlerinde gece ders çalışmakla alakalı arzuları vardı, burada inşallah yakalamış da olacağız. Çarşamba’mıza hayırlı olmasını diliyorum.”

Türkiye’de ilk

Başkan Doğan, “Türkiye’nin bu manada AVM içerisinde birkaç kütüphane daha var ama bin 500 metrekarelik ilçe halk kütüphanesi olarak hizmet verecek tek kütüphanesi burası, Çarşamba Halk Kütüphanesi. Bu manada da Kültür Bakanlığının ilk projesi olması hasebiyle onlar da bu işe önem verdiler. Ben emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Yazar söyleşileri yapabileceğimiz bir salon, imza salonu, fuaye salonu var, diğer katlarda ayrı ayrı bölünmüş şekilde ders çalışma alanları, vakit geçirme alanları, oturma alanları var. Bir taraftan gazete okuma yerleri var. İnşallah Çarşambalının çok fazla uğrayacağı bir mekân haline gelecek burası. Çarşamba, Samsun’da en fazla kitap abonesi olan, kütüphanesinden en fazla kitap alınan kütüphanelerden, bu manada Çarşamba’daki insanların kitapla ve kütüphaneyle ilişkileri zaten çok yüksek. Buradaki kütüphanenin varlığıyla bu yüksek oran daha da artacaktır” diye konuştu.

Çarşamba örnek bir şehir olacak

Kütüphanenin 2 hafta içerisinde tamamlanarak hizmete sunulacağını belirten Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, “İnşallah Çarşamba’mız insanının birbirine olan hoşgörüsüyle, saygılı davranışlarıyla da bölgesine örnek olacak güzel bir şehir haline gelecektir. Bir taraftan istihdam yatırımları bir taraftan altyapı yatırımları, bir taraftan kütüphane eğitim yatırımları, bir taraftan yeni yapılan okullarla inşallah Çarşamba’mızı çok güzel günler bekliyor. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.  10-15 gün içerisinde inşallah faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. En son kurulumlar yapılıyor. Faaliyete geçtiğinde de hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.


 

İLGİLİ DİĞER HABERLER
Fikriniz mi var ?
Sizin fikirleriniz bizim için çok değerli !
Mesaj veya telefon ile bizlerle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyiniz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.